baner candyweb

Z czego zbudowany jest rower?

Pewnie większość osób kojarzyła sobie rower jako nieskomplikowaną konstrukcję, która składa się tylko z dwóch kółek, ramy, siodełka, pedałów i kierownicy. Otóż nie. Rower zbudowany jest ze zdecydowanie większej ilości elementów. Z czego więc składa się rower? Co wchodzi w jego skład podstawowej budowy? Spójrz niżej i przekonaj się sam.

Budowa roweru

Do elementów budowy roweru należy zaliczyć:

Rama

Jest to jeden z najpotrzebniejszych elementów roweru, a to dlatego, że rama jest szkieletem całej konstrukcji. To do niej są przymocowane wszystkie inne części roweru. Dlatego też ramy do roweru muszą być stworzone tak, aby były wytrzymałe na różnego rodzaju obciążenia. Rama może być aluminiowa, stalowa oraz karbonowa. Co istotne, ramy mają także różne rozmiary i kształty. Dlatego przy wyborze odpowiedniego dla siebie roweru należy zwrócić uwagę na te czynniki, gdyż decydują one o komforcie jazdy.

Siodełko

To również istotny element, który tak naprawdę odpowiada za wygodę siedzenia na rowerze i komfort jazdy. Siodełko może być wykonane z tworzywa sztucznego, skóry bądź też tkaniny. Do tego elementu należy zaliczyć również wspornik siodełka, który umożliwia dostosowanie jego wysokości.

Kierownica

Układ kierowniczy to kolejny istotny element budowy roweru. To dzięki kierownicy można sterować i kontrolować kierunek jazdy. Kierownica składa się z kawałka rurki i jest połączona z resztą roweru za pomocą wspornika kierownicy (mostka) oraz rury sterowej amortyzatora. Tak jak w przypadku ramy, kierownica również może mieć różny kształt. Wyróżnia się kierownicę prostą, lekko ugiętą lub mocno wygiętą. Kupując rower, każdy indywidualnie powinien dobrać dla siebie długość kierownicy. Jednak najczęściej wybieraną długością kierownicy przez użytkowników jest od 60 cm do 80 cm.

Piasta rowerowa

Piasta rowerowa to środkowa część koła, która obraca się na osi przymocowanej do ramy. Jej płynny obrót wpływa na komfort jazdy, a znaczenie powiązane jest ze sztywnością jazdy jak i z przyśpieszeniem. Do kołnierzy piasty rowerowej przyłączone są szprychy. W przypadku tylnego koła przymocowane są także wolnobieg i tylne zębatki. Piasta rowerowa umieszczona jest w kole, które poza dętką i oponą składa się jeszcze z nypli, obręczy i wyżej wspomnianych szprych.

Napęd rowerowy

Jeśli chodzi o ten element budowy roweru, to większość z nich posiada układ napędowy oparty na przekładni łańcuchowej. A więc rower jest napędzany przez człowieka, za pomocą mechanizmu złożonego z zębatki i łańcucha. Jeśli chodzi o przełożenie, to w rowerach miejskich można spotkać się tylko z jednym i stałym. W innych rowerach można znaleźć ich więcej. Przerzutek z przodu może być jedna lub dwie. Natomiast przerzutek tylnych może być od 6 do 12. W rowerze przerzutki znajdują się na kierownicy.

Układ hamulcowy

Kolejną częścią składową roweru są hamulce. Służą one do zatrzymywania lub spowolnienia prędkości z jaką jedzie się na rowerze. Do najpopularniejszych hamulców rowerowych należą hamulce tarczowe oraz szczękowe. Jednak w przypadku rowerów miejskich wyróżnia się hamulce typu torpedo (ruch pedałów do tyłu) i rolkowe. Hamulce oczywiście obsługuje się za pomocą klamek, które również jak przerzutki znajdują się na kierownicy.

Podsumowanie informacji o budowie roweru

Jak sam widzisz rower to nie taka prosta konstrukcja jak mogłoby się wydawać. Wyżej zostały wymienione tylko te najgłówniejsze elementy składające się na budowę roweru. A trzeba zaznaczyć, że jest ich o wiele więcej. Należy również wspomnieć, że rower można rozbudowywać o akcesoria, na przykład takie jak bagażnik czy błotnik.

Możesz również polubić…