baner candyweb

Na co pozwala i co umożliwia automatyka budynkowa?

„Automatyka budynkowa” to pojęcie, które coraz częściej przeplata się wśród osób zainteresowanych nowymi technologiami, ale nie tylko. Osoby, które nie mają nic wspólnego z branżą technologiczną, również coraz częściej interesują się tego typu rozwiązaniami. Automatyka stanowi swego rodzaju kreację innowacyjności i jest obrazem futurystycznej współczesności. Daje niezwykle wiele możliwości i pozwala stworzyć z domu, budynku bądź mieszkania funkcjonalne miejsce dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Na co pozwala i co umożliwia?

Technologia dla wygody

Dzisiejszy obraz nowoczesności opiera się na innowacyjności i inteligencji. Z tego względu automatyka budynkowa aktualnie przeżywa swój największy rozkwit. Prężnie wznosi się ku górze i wdzięcznie prezentuje się w oczach wszystkich osób, które zdecydują się na jej instalację we własnym domu bądź mieszkaniu.

Omawiana automatyka składa się z sieci urządzeń, które pozwalają użytkownikowi sterować różnymi instalacjami i urządzeniami znajdującymi się w budynku i poza nim. To cały skomputeryzowany system połączeń, dzięki któremu zwykły dom staje się inteligentny i jest w stanie niejako przewidywać zmiany zachodzące w otoczeniu.

W inteligentnym domu można zautomatyzować między innymi takie instalacje jak: ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, przesłony okienne, system zabezpieczeń i monitoringu, zraszacze i wiele innych.

Inteligentna technologia – zastosowanie

Nowoczesne technologie smart wykorzystuje się zarówno w budynkach biurowych, przemysłowych, medycznych, jak i w prywatnych domach i posesjach. Wszechstronne zastosowanie technologi przyszłości pozwala na indywidualne i dowolne sterowanie wszystkimi urządzeniami i instalacjami, a także sprzętem RTV i AGD w przestrzeni własnej.

Warto tutaj jednak wspomnieć o tym, że automatyka budynkowa komunikuje się nie tylko z urządzeniami (tworzy inteligentną sieć połączeń), ale też z samym użytkownikiem. Może informować go o wszystkich zmianach, które zachodzą w budynku pod jego nieobecność. W tym celu użytkownik może posługiwać się takimi rozwiązaniami monitoringu jak np. mobilne aplikacje, chmura, inteligentne przyciski itp.

Informacje z poszczególnych elementów inteligentnego domu w pierwszej kolejności trafiają do „centrum dowodzenia”, czyli głównej centrali, która przetwarza je i wysyła kolejne polecenia. To właśnie ona informuje użytkownika o wszelkich zmianach zachodzących w przestrzeni domowej. Czujniki wykrywają zmiany, dlatego są w stanie wykryć pożar, zalanie, włamanie i inne tego typu niebezpieczne sytuacje.

Oszczędności i inne zalety smart home

Automatyka budynkowa ma liczne zalety i nie jest to tylko sama wygoda. Główną zaletą tego typu rozwiązań, jest oszczędność. Kiedy użytkownik zdecyduje się na inwestycję w czujniki smart dla swojego domu bądź mieszkania, może liczyć zarówno na oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Inteligentny system może być bez trudu zaprogramowany tak, by odpowiadał na oczekiwania i potrzeby domowników. W związku z tym istnieje również możliwość ustalania własnych harmonogramów, które pozwalają systemowi sterować poszczególnymi instalacjami i urządzeniami w zależności od pogody, czasu, temperatury, czy innych tego typu czynników.

O funkcjach i możliwościach inteligentnych rozwiązań dla domu można by mówić wiele. Nie sposób jest jednak zobrazować wszystkich korzyści, jakie płyną z systemów automatyki budynkowej. Warto na własne oczy zobaczyć, jak się sprawuje – a doświadczyć tego, można kontaktując się z wybraną firmą, która zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych technologii do budynków.

Możesz również polubić…