baner candyweb

Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie?

Darowizna jest swego rodzaju prezentem – darczyńca przekazuje obdarowanemu jakąś rzecz lub prawo nie oczekując niczego w zamian. Jednak wówczas, gdy obdarowany pozostaje w związku małżeńskim, a ze współmałżonkiem łączy go wspólność majątkowa, może okazać się, że także darowizna stanie się własnością każdego z małżonków. Jeżeli do tego dojdzie, trzeba będzie podzielić się nią po rozwodzie. Czy zawsze jest to konieczne?

Darowizna a rozwód – co warto wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie, czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie, jest uzależniona od ustalenia, czy przedmiot darowizny – a więc to, co otrzymał obdarowany małżonek – wchodzi do majątku wspólnego, czy też pozostaje wyłączną własnością obdarowanego. Odpowiedź na to pytanie zawierają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prawnik Wrocław zajmujący się sprawami rodzinnymi powinien doskonale zdawać sobie sprawę z faktu, iż przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny stanowią prywatny majątek małżonka. Jednak od razu trzeba tu uczynić istotną uwagę: darczyńca może zastrzec, że darowizna stanie się wspólną własnością małżonków.

W praktyce więc wszystko zależy od woli dającego darowiznę. Możne on zdecydować, że przekazuje ją tylko i wyłącznie jednemu małżonkowi – wówczas jej przedmiot wejdzie do prywatnego majątku tak obdarowanego małżonka. Nie ma jednak przeszkód, aby darczyńca zdecydował inaczej. Wtedy darowizna stanie się wspólną własnością małżonków. Trzeba przy tym pamiętać, że wskazane tu zasady dotyczą małżonków pozostających ze sobą w ustroju wspólności majątkowej. Problem ten nie powstaje wtedy, gdy mają podpisaną rozdzielność majątkową. W takich okolicznościach darowizna zawsze stanie się wyłączną własnością obdarowanego.

Jak podzielić darowiznę?

Adwokat Wrocław rozwód – dla którego sprawy o podział majątku są wręcz codziennością – przypomina, że wówczas, gdy darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego, po rozwodzie będzie podlegać standardowej procedurze podziału. Dokładnie na takich samych zasadach jak inne składniki majątku wspólnego. Możliwości takiego podziału są bardzo szerokie. Od sprzedaży przedmiotu darowizny i rozdzielenia zysków pomiędzy byłych małżonków, poprzez jej fizyczny podział, skończywszy na przyznaniu przedmiotu darowizny jednemu z małżonków przy obowiązku spłaty drugiego – a nawet bez takiego obowiązku.

Jednocześnie doświadczenie pokazuje, że bardzo często podział darowizny budzi szczególne kontrowersje pomiędzy byłymi małżonkami. Przeważnie obdarowany uważa, że jest ona jego wyłączną własnością, co – jak już wiadomo – nie musi być zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Dlatego zawsze pierwszym krokiem jest ustalenie, czy darowizna rzeczywiście weszła do majątku wspólnego, a dopiero w dalszej kolejności wypracowanie ewentualnych możliwości podziału. Często jednak ostatnie zdanie należy do sądu, który podejmuje decyzje o sposobie podziału majątku wspólnego.

Możesz również polubić…