Umowa o pracę w ramach przepisów kodeksu pracy
Zatrudnienie na umowę o pracę czasami określane jest mianem stałego zatrudnienia. Pojęcie to określa wszystkie umowy regulujące stosunek pracy na podstawie przepisów kodeksu pracy. Określają one miejsce, rodzaj, wymiar godzinowy oraz wynagrodzenie uzyskane za pracę. Umowa o pracę musi zostać zawarta na piśmie oraz być zgodna z prawem pracy.
Czym jest umowa na okres próbny i co ze sobą niesie?
Jest to umowa o pracę zawarta na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Stosowana jest w celu weryfikacji i umiejętności pracownika na danym stanowisku. Charakteryzuje się ona krótkimi okresami wypowiedzenia. Ten rodzaj umowy, pracodawca może zawrzeć tylko raz z konkretnym pracownikiem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik zatrudniony będzie na innym stanowisku lub minęły 3 lata od podpisania poprzedniej umowy.
Z czym wiąże się umowa na czas określony?
Ten typ umów daje możliwość wyznaczenia ramy czasowej, w której pracownik będzie zatrudniony. Pracownik w ten sposób nie może być zatrudniony dłużej niż 33 miesiące oraz trzecia podpisana umowa jest traktowana jako umowa na czas nieokreślony. Często stosowana jest w ramach przedłużenia okresu próbnego lub zatrudnienia osoby na zastępstwo za pracownika. Podsumowując, w tym typie zatrudnienia pracodawca niweluje ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby na stanowisko oraz określenia ram czasowych, w których utworzone ma być stanowisko pracy. Natomiast minusem jest ustalony prawnie, maksymalny czas trwania takiej umowy. Ten minus jest plusem dla pracownika, ponieważ ma on pewność, że ewentualna 3 umowa będzie na czas nieokreślony. Niestety nie ma pewności czy w momencie wygaśnięcia umowy zostanie ona przedłożona.
Umowa na czas nieokreślony
Dla pracownika umowa na czas nieokreślony stanowi gwarancje pewnego zatrudnienia. Do jej ustania niezbędne jest złożenie wypowiedzenia z wyraźnym podaniem powodu, po którym następuje maksymalnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Można powiedzieć, że pracownik w zamian za brak elastyczności zmiany pracy, zyskuje stabilność zatrudnienia, zdolność kredytową oraz cały pakiet socjalny. Natomiast pracodawca za zwiększone nakłady oraz ograniczenie w możliwości zmian kadrowych, zyskuje oddanego pracownika.