baner candyweb

RCM – co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

RCM to skrót pochodzący od słów Reliability Centered Maintenance. W polskim znaczeniu słowa te rozumiane są jako utrzymanie ruchu, które zorientowane jest na niezawodność. Koncepcja ta wykorzystywana jest głównie w zakładach produkcyjnych, ponieważ konkretyzuje ona niezbędne wymagania, które dotyczą utrzymania maszyn lub urządzeń w należytym stanie. Poniżej przedstawiamy na ten temat więcej szczegółowych informacji.

Czym dokładnie jest RCM?

Tak jak zostało wspomniane na wstępie, RCM to pojęcie związane z utrzymaniem ruchu, które zorientowane jest na niezawodność. Polega ono na określeniu konkretnych działań, których wykorzystanie będzie miało wpływ na sprawność maszyn oraz urządzeń znajdujących się w zakładzie. Proces, jakim jest RCM przy wyznaczaniu harmonogramu takich działań, będzie uwzględniał również początkowe warunki użytkowania ze sprzętu. Podstawą działania systemu RCM jest uwzględnienie zasad z nim związanych oraz przeprowadzenie analizy, na którą składa się 7 pytań procesowych.

Zasady, którymi powinno kierować się przy systemie RCM

Korzystając z systemu RCM, powinno mieć się na uwadze zasady, którymi należałoby się kierować. Oparte są one na rzeczowej analizie i ocenie, które koncentrują się na konkretnych działaniach. Istnieją 4 takie główne założenia, które dotyczą:

  • celu, którym jest w tym przypadku zachowanie funkcji systemu;
  • rozpoznania awarii, która może mieć wpływ na funkcjonowanie systemu;
  • wyznaczenia priorytetów określonych trybów usterki;
  • wyboru odpowiednich działań, za pomocą których będzie można w skuteczny sposób kontrolować tryby awarii.

Pytania procesowe RCM potrzebne do przeprowadzenia analizy

Głównym założeniem analizy systemowej RCM jest wdrożenie cech koncepcyjnych utrzymania ruchu, które nakierowane są na skuteczność działania urządzeń i maszyn znajdujących się w zakładzie produkcyjnym. Aby móc przeprowadzić analizę systemową RCM, to powinno odpowiedzieć się na pytania procesowe, które dotyczą:

  • funkcji, które zostają spełnione przez obiekt techniczny oraz norm, które odpowiadają jego wydajności, eksploatacji bądź bezpieczeństwu w dotychczasowym wykonywaniu działań produkcyjnych;
  • określenia czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia parku maszynowego;
  • wyznaczenia przyczyn, które określają źródło powstania uszkodzenia;
  • określenia skutków wyznaczonych wcześniej uszkodzeń;
  • przedstawienia problematyki każdego ze skutków tych uszkodzeń;
  • określenia działań, które będą w stanie przewidzieć lub zapobiec ewentualnym uszkodzeniom;
  • określenia działań, które usuną przyczynę zaistniałej niezgodności lub innych niepowołanych sytuacji.

Metoda RCM – podsumowanie

Utrzymanie ruchu zorientowane na niezawodność jak sama nazwa wskazuje, nakierowane jest na skuteczność działania. Koncepcja ta określa cele, których zadaniem jest zwiększenie efektywności kosztów prowadzonej działalności i co najważniejsze niezawodności oraz zoptymalizowania czasu pracy maszyn i urządzeń, którymi zarządza organizacja. Trzeba tutaj również wspomnieć, że pomimo tego, że RCM najlepiej sprawdza się w branży produkcyjnej, to z powodzeniem może być on wykorzystywany również w innego rodzaju przedsiębiorstwach.

Możesz również polubić…