baner candyweb

Jakie studia wybrać po profilu biologicznym?

Interesujesz się tematami związanymi z przyrodą? Może nadal chcesz rozwijać swoje zainteresowania biologiczne lub marzysz, aby pracować w laboratorium? W takim razie dobrze trafiłeś! Dowiedz się i sprawdź na jakie kierunki studiów możesz pójść po profilu biologicznym.

Zdana matura i co dalej?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co dalej robić? Na jakie studia pójść? Otóż warto jest się zastanowić co chce się robić w przyszłości, czy chce się kontynuować swoją przygodę zaczętą w liceum, czy może obrać zupełnie inny kierunek? Jeżeli chcemy dalej się kształcić to najlepszym pomysłem jest pójście na studia. Ale teraz znowu pojawia się pytanie: Na jakie studia można iść po profilu biologicznym?

Jakie studia po biologii?

Biologia to bardzo szeroka dziedzina. Wiedza związana jest z tematem życia i organizmami żywymi takimi jak: ludzie, zwierzęta czy rośliny. Jeżeli już zdecydowaliśmy się aby pójść na studia, to trzeba wziąć pod uwagę w jakich szkołach wyższych ten przedmiot jest wymagany.

Gdzie w kwalifikacjach na studia możemy znaleźć taki przedmiot? Jest wiele kierunków, na które jest wymagana matura z biologii, a oto niektóre z nich:

  • biotechnologia
  • biogospodarka
  • inżynieria biochemiczna, biomedyczna
  • analityka medyczna
  • dietetyka
  • pielęgniarstwo

Czego można nauczyć się ze studiów biologicznych?

Celem studiów o profilu biologicznym jest przekazanie wiedzy studentowi o najważniejszych zjawiskach biologicznych, jej procesach obserwowanych na podstawie organizacji życia, a także wszelkich informacji z zakresu ogólnych zagadnień biologicznych. Ale przede wszystkim daje możliwości poszerzenia swojej wiedzy teoretycznie i praktycznie, dzięki czemu możemy prowadzić różne badania w laboratorium czy zajmować się pracą na świeżym powietrzu.

Jaka praca nas czeka po studiach o profilu biologicznym?

Kończąc studia możemy zastanawiać się gdzie będziemy pracować, czy praca będzie wiązała się z naszym zawodem? Czy w ogóle będzie jakaś praca?

Istnieje kilka zawodów, na które zasługujemy po napisaniu pracy licencjackiej, magisterskiej czy inżynierskiej. W dalszym stopniu można też zrobić doktorat i zostać w świecie nauki. Ale wróćmy do tematu. Pracą na jaką możemy liczyć to np. praca jako nauczyciel biologii, albo może być to praca w laboratoriach, lub oparta na ochronie przyrody i środowiska, może to być praca jako bioinformatyk, może biolog terenowy albo może być to praca w firmach biotechnologicznych.

A tak w ogóle to czy warto studiować biologię?

Krok w dorosłość to trudny okres w naszym życiu, ponieważ musimy podjąć decyzję, która będzie miała wpływ w przyszłości. Warto przemyśleć decyzje, które tego wymagają. Wiele osób interesuje się tematami o człowieku czy innych organizmach żywych i chętnie kontynuuje naukę. Ale bywają wyjątki, bo są też osoby, które nie interesują się biologią, a idą na ten kierunek ze względu na to, że jest modny, że może po tym być dobrze płatna praca. Nie warto czegoś takiego robić, bo co z tego będzie za radość, jeżeli będziemy wykonywać coś wbrew sobie, coś co nas obciąża i nie czujemy się w tym dobrze. Więc jeżeli biologia jest twoim zainteresowaniem to warto się dalej uczyć, ale w przeciwnym razie to nie ma żadnego sensu.

Możesz również polubić…