baner candyweb

Sezon grzewczy przez duże G

Gdy za oknami z każdym dniem, z każdą godziną, robi się coraz ciemniej, bardzo łatwo można stwierdzić, że zbliża się okres, w którym niezbędne będzie dogrzewanie pomieszczeń w domu bądź mieszkaniu. Ten okres to nic innego, jak sezon grzewczy, czyli okres, w którym warunki atmosferyczne są wskazaniem do tego, aby dostarczać domostwu ciągłego ciepła przez co najmniej kilka miesięcy.

Grzewcze początki

Nie ma dokładnie sprecyzowanej daty, od kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Jednak pierwsze oznaki tego, że za niedługo powinien się zacząć, to coraz to chłodniejsze temperatury za oknem. Zwłaszcza w godzinach wieczornych i podczas nocy.

Właściciele domów jednorodzinnych mają o tyle ułatwioną sprawę, że mogą w każdej chwili uruchomić w domu grzejniki lub użyć innego źródła ciepła do ogrzania domu. Inna sprawa, jeżeli chodzi o mieszkańców bloków. W ich przypadku decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego podejmuje właściciel obiektu. Dlatego mieszkańcy bloków muszą być przygotowani na to, że w ich mieszkaniach, jeszcze przez jakiś czas może być nieco chłodniej niż zakładali.

Sezon smogowy

Kiedy wszyscy albo większość mieszkańców miasta zaczyna w tym samym czasie ogrzewać swoje mieszkania, powstaje szkodliwy dla zdrowia smog, który dostaje się przez otwarte okna do wnętrza domów. Dlatego w okresie jesienno-zimowym zaleca się, aby rezygnować z wietrzenia pomieszczeń.

Mimo tego, że dokładamy wszelkich starań, aby warunki w naszych domach były odpowiednie – zarówno dla nas, jak i naszych dzieci – to przez sezon grzewczy powietrze i tak staje się suche. Im zimniej na dworze, tym większe prawdopodobieństwo na to, że pojawi się smog. Silne wiatry rozpraszają go w miastach, jednak nie we wszystkich – Kraków jest tutaj wyjątkiem, z racji tego, że jest mocno zabudowany.

Suche powietrze i smog są korzystne jedynie dla rozwoju chorób układu oddechowego. W żadnym wypadku nie przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia chorego. Do negatywnych skutków sezonu grzewczego można zaliczyć:

  • kaszel,
  • częste kichanie,
  • ból i drapanie gardła,
  • gorączkę,
  • katar.

Wysuszona i podrażniona skóra – zwłaszcza w przypadku małych dzieci – traci swoją barierę ochronną, a co za tym idzie, staje otworem dla różnych mikrobów, alergenów oraz szkodliwych substancji unoszących się w suchym powietrzu.

Co w takim razie zaradzić na suche powietrze podczas sezonu grzewczego oraz wszechobecny smog?

Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w urządzenia nawilżające powietrze w pomieszczeniach, takie jak na przykład nawilżacze powietrza. Jeżeli jednak suche powietrze jest widocznie męczące i sprawia nam dyskomfort podczas oddychania, warto zwrócić uwagę na urządzenie do przeprowadzania inhalacji aerozolami – czyli nebulizator. Jedna sesja nebulizacyjna może znacząco poprawić i usprawnić nasz oddech zimą. Skutecznie zwalcza również pierwsze objawy infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych.

Jeżeli więc dalej nie wiesz, jak poradzić sobie z suchym powietrzem w sezonie grzewczym, zwróć uwagę na nawilżacze powietrza i nebulizatory i spraw, abyś Ty i Twoje dziecko czuło się bezpiecznie we własnym domu. Bo zdrowie jest przecież najważniejsze.

Możesz również polubić…